شهر قم از نگاه دوربین عکاسی

تصاویری(عکسهای) شهر خشک و کویری قم. اولین وبلاگ عکس و عکاسی (قم برعکس) ایران photos of Qom of Iran

عکاسی پانوراما و چند عکس پانورمای نسبتا قدیمی از شهر قم و چند نکته و تکنیک برای گرفتن عکس پانوراما

یک تصویر پانوراما از شهر قم. عکاسی شده در دل شب. سال 1386. عکاس: مصطفی معراجی. عکس: از بالای مسجد خضر نبی، نور سبز پیشزمینه سنگها مربوط به خود مسجد Qom panorama photos
چشم اندازی از شهر زیبای قم، تکنیک: پانوراما 1386، دانلود عکس در سایز بزرگتر

یک عکس پانورامای بسیار زیبا از مسجد کوه خضر نبی در اوایل ساخت. عکاس: مصطفی معراجی. شهر قم از نگاه دوربین عکاسی، عکسهای پانورامای مذهبی، ایرانی
چشم اندازی از مسجد خضر نبی قبل از بازسازی کامل، دانلود عکس در سایز بزرگتر

عکس پانوراما از جشن های نیمه شعبان در شهر قم. عکاس: مصطفی معراجی. عکاسی در شب. پانوراماهای زیبا. امام زمان، شیعه Shiite Muslim, Iranian panorama
نمادی از بین الحرمین، عکس نیمه شعبان سال 1385-1386، خیابان عطاران (حافظ)
دانلود عکس در سایز بزرگتر

یک تصویر (عکس) پانورامای بسیار زیبا از مسجد مقدس جمکران (مسجد امام زمان) در شهر قم. گالری عکس های هنری خبری شهر قم. عکاس: مصطفی معراجی. مجموعه عکس های پانوراما، عکسهای پانوراما از اماکن مذهبی، مقدس، بناهای مذهب، ایرانی، ایران
عکس پانوراما از مسجد جمکران، دانلود عکس در اندازه اصلی

یک منظره برفی و بسیار زیبا از کوه خضر و بنیاد سال 1386، عکس نسبتا قدیمی. دیگه بعید میدونم شهرمون قم یه همچین برفی رو به خودش ببینه Qu Panorama pictures, Photographer: Mostafa meraji
عکس: نمایی برفی از مسجد و کوه خضر نبی در قم (تفریح گاه)
دانلود عکس در اندازه ای بزرگتر در سایت اصلی

اینم یه عکس خفن از همون برف از بالای کوه خضر با چشم انداز زیبای برفی از شهر و شهدای گمنام جنگ تحمیلی (دفاع مقدس) در پایین کوه که در سال 1385-1386 گرفته شده. دوربین به کار رفته برای این تصاویر یک دوربین سونی کامپکت بود که با اینکه ال سی دیش شکسته ولی هنوز دارمش
نمایی از شهر قم از دامنه کوه خضر، منظره برفی زمستانی، عکس: مصطفی معراجی
دانلود عکس در اندازه بزرگتر

عکس پانورما، از مسجد جامع شهر قم، عکاسی شده در زمستان 1386، قبل از تعمیرات اساسی این مسجد. عکاس: مصطفی معراجی
تصویر از مسجد جامع شهر قم، دانلود عکس مسجد جامع در اندازه اصلی

عکس پانوراما از روز بعد از نیمه شعبان سال 1385، قم از نگاه دوربین عکاسی Qom picture
عکسی از مسجد جمکران، نیمه شعبان، دانلود عکس پانوراما در اندازه بزرگتر

منظره طلوع خورشید در بوستان علوی شهر قم. تصاویر پانوراما از ایران و قم. عکس: مصطفی معراجی. آخرین طلوعی بود که با دوست عزیزم مرحوم محمد نادعلی بودم و محمد نادعلی طلوع بعدی خورشید رو ندید.... یادش بخیر، خاطرش گرامی
عکس پانوراما، طلوع خورشید در بوستان علوی شهر قم، 1385، دانلود در اندازه بزرگتر

اینم یک عکس پانورامای دیگه از گالری عکس پانورامای شهر قم، این عکس هم آخرین عکسی بود که از پارک وحش بوستان گرفتم و بعدش بنا به دلایلی جمع شد. عکس: سال 1385

باغ وحش بوستان علوی، 1385-1386، تکنیک عکس پانوراما
دانلود عکس در سایز بزرگتر
هرگونه استفاده از تصاویر منوط به کسب اجازه از خالق اثر میباشد

یک مقاله و چند عکس پانوراما از مصطفی معراجی
بسیاری از عکاسان که طی چند سال اخیر به صورت مقطعی یا به صورت جدی وارد بحث عکاسی دیجیتال شده اند و یا، اکثر غریب به اتفاق کسانی که دوربین دیجیتال را با مقاصدی جدی تهیه کرده اند، به بحث عکاسی پانوراما علاقه داشته اند و شاید حداقل یک بار تلاش کرده اند یک تصویر بزرگ پانوراما خلق کنند. شاید بدون اینکه حتی متوجه باشند این تکنیک در عکاسی در بسیاری از موارد علاج و چاره ساز است، نه یک تکنیک تفننی. مهندس معمار قمی (انبوه ساز) که با اشتیاق نرم افزار پانوراما و چند عکس پانورامایش را به من نشان میداد، یا سوالاتی در این زمینه میپرسید، دوست راننده ای که به تازگی این قابلیت در دوربین موبایلش را کشف کرده بود و چند عکس پانوراما با نرم افزار خود موبایل تولید کرده بود و نشانم میداد، و .... عاملی که به این علاقه دامن میزند، تعبیه منوی خاص عکاسی پانوراما بر روی بسیاری دوربین های کامپکت (compact camera) و حتی در معدودی موارد برخی دوربین های اس ال آر (SLR) است که مشتاقان و حتی افرادی را که از سر تفنن و به صورت فصلی روی به عکاسی می آورند را تحریک به گرفتن چند عکس پانوراما میکند.
اما سوال مهم برای آماتور و حرفه ای این است که چرا عکس پانوراما بگیریم؟ احتمالا بارها شده که سوژه ای را به چشم دیده اید که از نظر شما ارزش عکاسی شدن را داشته است، به هر طریقی دوربین را به طرف آن نشانه رفته اید به موفقیت چشمگیری نائل نیامده اید! کادر عمودی، کادر افقی، لنز زوم، تله، لنز واید و حتی لنز چشم ماهی. آیا اشکال از دید و تشخیص ما برای عکاسی از سوژه هست یا تکنیکی دیگر نیز در عکاسی وجود دارد که نیازموده ایم و حل کننده این مشکل است. واقعیت این است که دید چشم انسان دیدی خاص است که گرچه شباهت های زیادی با دید لنز دوربین دارد، اما در بسیاری جهات نیز متفاوت است. از جمله در زاویه دید. زاویه دیدی که چشم انسان دارد بسیار وسیع تر از دید یک دوربین است. این گونه است که برخی سوژه ها را زیبا میبینیم و علی رغم داشتن مهارت لازم در عکاسی با هر کادر و تکنیکی به نتیجه مطلوب نمیرسیم. زیرا دید کلی که چشم ما از سوژه داشته مطلوب بوده و کادر بسته شده در آن سوژه بسیاری از عوامل زیباساز عکس را از بین میبرد. خصوصا در عکاسی از منظره و یا اماکن و چشم اندازهای خاص این مسئله و مشکل رایج تر است.
سوالی که مهم است و مطرح، اینکه چرا در این موارد از لنز چشم ماهی یا واید های ملایم تر استفاده نکنیم. من با داشتن چند لنز واید بسیار قوی، ترجیح میدهم این کار را نکنم. زیرا بدون شک لنز واید با اعوجاجی که در سوژه به وجود می آورد، (بزرگ نمایی بسیار زیاد در اطراف عکس و کوچک نمایی بیش از حد در وسط عکس ) باعث از بین رفتن بسیاری معانی زیبا در عکس میشود. بیشتر ترجیح میدهم در مواردی که سوژه در حرکت بسیار زیادی است و امکان استفاده از چند عکس نیست، از لنز واید انگل استفاده کنم و بعدا حتما با نرم افزار مخصوص اعوجاج به وجود آمده در عکس را از بین ببرم.
اما قصد دارم با ارائه چند مقاله و عکس پانوراما، دوستان عزیزی که آشنایی چندانی با این تکنیک ندارند را آشنا کنم و در آخر به معرفی مطرح ترین نرم افزارها در زمینه عکاسی پانوراما بپردازم و چون تحقیقات وسیع به عمل آمده نشان دهنده این معناست که افراد در محیط وب کمتر علاقمند مطالعه متن های طولانی هستند، نکات را به صورت کلیدی و موجز بیان خواهم کرد و آسان ترین راه را برای رسیدن به یک عکس موفق پانوراما بیان خواهم کرد. با این امید که دوستان اهل فن و صاحب نظر در عکاسی در تکمیل آن یاریگر شوند. هر دوربین و وسیله عکس دیجیتالی که دارید با هر تجهیزاتی، این مقاله را تا به انتها دنبال کنید، و شک نکنید که نتیجه میگیرید.

چند فرق و مزیت فاحش عکس پانوراما نسبت به استفاده از لنز وایدانگل
ـ در عکاسی پانوراما خروجی تصویری، از نامتقارنی و اعوجاج کمی برخوردار خواهد بود و یا اگر از نرم افزار درست استفاده شود، به هیچ عنوان با حالت عادی آن تفاوتی نخواهد داشت. در حالی که در لنز های واید، اطراف عکس کشیده و کج با پرسپکتیو بالا و در میانه های عکس موارد بیش از حد کوچک و غیر طبیعی هستند.
ـ مگاپیکسل و وضوحی بالایی که عکس های پانوراما دارند، سوژه های واید انگل ندارند. (بزرگنمایی)
ـ در عکاسی پانوراما محدودیت کادر نداریم. به این معنی که برای به دست آوردن عکس مقبول و طبیعی بین چهار تا چهارصد عکس میتوان گرفت، درحالی که اگر یک لنز را با هر قدر وایدی جایگزین کنیم، یک کادر و یک عکس بیشتر حق انتخاب نداریم. (البته تمامی نرم افزارهای پانوراما، این تعداد عکس را برای خروجی حمایت نمیکنند) ولی اکثرا تا سیصد و شصت درجه چرخش در لنز های معمولی که بین چهارده تا شانزده تصویر به دست می آید را پشتیبانی و میکس میکنند.

چند نکته کوتاه و موجز که بهتر است هنگام گرفتن عکس پانوراما به یاد داشته باشیم
- نکته اول اینکه در صورتی که دستتان بیش از حد معمولی لرزش دارد، استفاده از سه پایه عکاسی توصیه میشود. این توصیه زمانی تبدیل به ضرورت میشود که شما در حین گرفتن عکس پانوراما قصد زوم کردن داشته باشید و بیش از چهار الی شش عکس بخواهید بگیرید.
- تصاویر پانوراما بهتر است به صورت طولی تهیه شوند که در این صورت نتیجه جالب تری خواهند داشت.
- عکس بهتر است یک نقطه شروع بزرگ و واضح و یک نقطه پایان باز بزرگ یا خیلی ریز داشته باشد. این کار باعث توازن یا عمق در عکس شده و بیننده با دیدن پیش نمایش کوچکی از عکس ترقیب به کلیک بر روی آن برای دیدن تصویر بزرگتر میشود و عکس به گونه ای جالب تر به نظر می آید.
- عکس های پانورامای مطلوب بین 4 تا 15 عکس می باشند که در تعداد پایین تر معمولا خروجی با زاویه دید عکس انسان تفاوت دارد و موجب سردرگمی بیننده خواهد شد.
- بهتر است هنگام عکاسی پانوراما از حالت ام (مانول) بر روی دوربین های نیمه حرفه ای کامپکت یا اس ال آر استفاده کنیم. گر چه با ظهور نرم افزارهای تمام هوشمند در عکاسی پانوراما از قبیل پانوراما میکر، و پانوراما استودیو و .... این مشکل نیز حل شده و با حالت های پی، یا اتوماتیک هم اگر عکاسی کنید، مشکل وایت بالانس و کنتراست متفاوت در تصاویر به خودی خود حل میشود.
- اگر از دوربین اس ال آر یا نیمه حرفه ای استفاده میکنید که امکان تنظیم دریچه دوربین را دارید، توصیه میکنم این حالت بر روی F16 باشد. (به جهت عمق میدان عکس)
- و باز اگر از دوربین های اس ال آر یا نیمه حرفه ای استفاده میکنید، بهتر است حالت فکوس را به صورت دستی تنظیم و در یک حالت خاص قرار دهید تا در کل عکس، فکوس به هم نخورد.
عکس های پانوراما چون بار اطلاعاتی بالایی دارند و اکثرا به همین جهت برداشته میشوند که اطلاعات بیشتری را در بر گیرند، رعایت نکات بالا که به ذهنم رسید و طی چند سال تجربه و سروکله زدن با بیش از بیست نرم افزار پانوراما (Panorama) و تهیه صدها عکس پانوراما و خواندن مطالب از کتب مختلف عکاسی برداشت کرده ام، به بهبود تصاویر دوستان کمک شایانی خواهد کرد. (گر چه به نواقص معتقدم و منتظر نظرات و انتقادات دوستان در زمینه این مقاله کوتاه و عملی)
- هر عکس در همپوشانی عکس قبل یک سوم عکس قبل را در بر میگیرد و در فضاهای بسته و نزدیک به لنز بنا به تجربه شخصی بهتر است نصف عکس قبلی را همپوشانی کند تا نتیجه جالب شود. همچنین در فضاهای بسته داخلی استفاده از سه پایه نتایج بسیار بهتری به دست خواهد داد.

چگونه یک عکس پانوراما بگیریم؟
تمام نکات را گفتم، اما هیچ جای نگرانی نیست. با هر دوربینی، و هر لنزی قادر به این کار خواهید بود. این تکنیک، تکنیکیست در عکاسی که اگر به آن اعتیاد پیدا کنید محال است ترکش کنید! حتی ابتدایی ترین دوربین های دیجیتال و بی امکانات ترین دوربین ها. اگر از من می شنوید با کمی خلاقیت میتوانید بر روی وبکم کامپیوترتان هم حساب کنید!!!!
خود من با دوربین موبایلم چند عکس پانوراما از شهرم قم ثبت کرده ام که حتما برای دوستان قرار خواهم داد تا بدون تردید دست به این کار بزنند و در موفقیت شک نکنند. چند عکس بگیرید و بقیه کارها را به نرم افزارهای هوشمند و قوی پانوراما بسپارید. خودشان نواقص رنگ، کنتراست، اعواج لنز، لرزش دست، و حتی تاری یک عکس نسبت به عکس دیگر، وایت بالانس و ... را اصلاح میکنند!!
نتیجه این کار و استفاده از نرم افزارهای پانوراما به قدری برایتان جذاب و جالب خواهد بود که حدس میزنم بعد از اولین عکس، دومی، سومی و حتی صدمین عکس را هم ثبت کنید. کمی صبر کنید و با مقاله همراه باشید. به جرأت میتوانم بگویم خواندن مقالات عکاسی معتبر در این زمینه که در کتاب های آموزشی یا در مقالات اینترنتی وجود دارد بیشتر شما را گیج و سردرگم خواهد کرد. خواهشی که دارم قبل از نکات تکمیلی پایانی، هر چه در این زمینه میدانید و حتی نکات قبلی را که در همین مقاله گفتم لحظه ای فراموش کنید، اصطلاحاتی معنی دار مانند فاصله کانونی لنز، نقطه اپتیکی لنز، لنز واید انگل، لنز تله، عمق میدان، شاتر و دیافراگم، سرپانورامای مخصوص سه پایه، لنزهای اپتیکی مخصوص 360 درجه (آداپتور پانوراما) و ده ها مطلب گیج کننده دیگر..... .البته شکی در این مطلب نیست که با دانستن این نکات نتیجه مطلوب و مطلوب تر خواهد شد. ولی به شما قول میدهم هر چه هم که دوربین و امکانات شما اندک باشد، نرم افزارهای عجیب نوظهور هوشمند در این زمینه، مشکل شما را حل خواهند کرد.

با هر دوربینی که برای اولین بار قصد گرفتن عکس بزرگ پانورامایی را دارید، چند توصیه را جدی بگیرید
- از سوژه متحرک عکاسی نکنید
- در فضای بسته تنگ (مثلا اتاق شخصی یا منزل شخصی با فضای کم، یا مدرسه و کتابخانه) این کار را برای بار اول انجام ندهید.
- دقت کنید که هر سوژه و هر عامل در هر دو عکس بیشتر تکرار نشوند و کار به عکس سوم نرسد. به این معنی که اگر عکس بعدی را در حالت یک سومی منتها علیه عکس بعدی بگیرید بهتر است تا از نصفه یا بیش از یک سوم. گر چه دقت بعضی از نرم افزارها حتی تا یک چهارم و یک پنجم عکس قبلی نیز هست. به شرطی که عوامل در بالا و پایین عکس تکرار شده باشند و این کار بیشتر در حالت های زوم و در فضاهای خارجی و غیر سربسته بیشتر جواب میدهد.
- نکته بعدی اینکه حتی المقدور این کار را در ساعات اولیه طلوع آفتاب و البته نور کافی انجام دهید.
- نقطه شروع (اولین تصویر) و نقطه پایان تصویر شما اختلاف نوری و تضاد بالایی نداشته باشند و برای بار اول توصیه میکنم بیشتر از چهار تا هشت تصویر را امتحان نکنید. (به این معنی که زاویه کمی را برای چرخش و ایجاد یک تصویر پانوراما در نظر بگیرید).
- آخرین نکته اینکه برای اولین بار از نرم افزار بسیار قدرتمند و هوشمند پانوراما میکر محصول شرکت آرک سافت، یا پانورما استودیو استفاده کنید.
هم اکنون هر وسیله ای را که در اختیار دارید و ثبت دیجیتال میکند را بردارید و امتحان کنید و باور کنید خرید دوربینی مجهز تر یا لنزها و آداپتورهای مخصوص این کار علاج بهتر شدن عکس و یا موفقیت در این تکنیک خاص و جالب و اخیرا پر طرفدار عکاسی نیستند. در مقاله بعدی با ارائه چند عکس پانورامای دیگر از شهرم قم، به معرفی چند نرم افزار قوی و پر طرفدار ترین ها در بحث پانوراما خواهم پرداخت. پیروز و پایدار باشید.

(قصد داشتم کار با نرم افزار پانوراما میکر یا استودیو را آموزش دهم که دیدم به قدری ساده و گویاست که نیازی به آموزش در این زمینه نیست، در هر صورت اگر دوستان سوالی داشتند تا مقالات آموزشی بعدی صبر کنند یا به وسیله کامنت حتما مطرح کنند. در حد امکان و بزاعت پاسخگو خواهم بود).هرگونه استفاده از مقاله فوق و عکسها در زمینه عکاسی پانوراما منوط به کسب اجازه از صاحب وبلاگ و درج نام صاحب اثر است. درود بی پایان
تصاویر پانوراما، از بناهای مذهبی، اماکن تاریخی، عکسهای قدیمی، پانوراماهای دیدنی و زیبا، شهر قم،پانوراماهای معماری
عکاسی در شب

ورود به سایت جامع آژانس عکس قم و ایران

+ نوشته شده در  ساعت   توسط mostafa meraji مصطفی معراجی  | 

 
Delicious Save this on Delicious